Vztah stromu a ptáků patří k nejstarším a nejkrásnějším spojenectvím v přírodě. Stromy nabízejí ptákům střechu nad hlavou, jídelnu i bezpečné místo pro výchovu mláďat – a ptáci oplácejí tím, že chrání les před hmyzími škůdci a roznášejí semena na kilometry daleko. V českých lesích, od šumavských bučin po středočeské doubravy, se toto soužití odehrává každý den doslova nad našimi hlavami.
Otestujte se: Kvíz – Ptáci a stromy
Znáte dutinohnízdivé ptáky, jejich oblíbené stromy a způsob života? Vyzkoušejte naši interaktivní poznávačku a zjistěte, co se skrývá za kůrou starého dubu nebo buku.
🌳 Hledáte dárek z přírodního dřeva? Na Amadea.cz najdete ručně vyráběné produkty z českých lesů – od dekorací s motivy ptáků po kuchyňské doplňky z masivního dřeva.
Přejít na Amadea.czPrůvodce světem ptáků a stromů
Z celkového počtu přibližně 186 pravidelně hnízdících druhů ptáků v České republice jich zhruba 40 využívá ke hnízdění dutiny stromů. Tito ptáci – nazývaní dutinohnízdiči – jsou životně závislí na starých stromech se správně utvářenými dutinami. Pojďme se podívat na ty nejznámější.
Datel černý – Dryocopus martius
Datel černý je největší evropský datlovitý pták a klíčový „architekt" dutinového bydlení v českých lesích. Dosahuje délky přes 45 cm a jeho rány zobákem do dřeva jsou slyšet až na 500 metrů daleko. Hnízdí především ve starých bukových a jedlových lesích Šumavy, Jeseníků a Krkonoš, kde vyžaduje kmeny o průměru minimálně 35 cm.
Dutiny datla černého jsou rozměrné – vletový otvor má průměr 6–11 cm a hloubka dutiny dosahuje až 57 cm. Po opuštění hnízda tyto dutiny ochotně obsazují holub doupňák, puštík obecný, sýc rousný nebo kavka obecná. Datel tak nepřímo zajišťuje bydlení celé komunitě lesních ptáků – bez jeho práce by mnohé z těchto druhů v hospodářsky spravovaných lesích hnízdily jen obtížně.
Sýkora koňadra – Parus major
Sýkora koňadra je nejpočetnějším dutinohnídičem v České republice a pravděpodobně nejznámějším hostem krmítek i drobných dřevěných dekorací s ptačím motivem. Na rozdíl od datla si dutinu vytesat neumí – obsazuje přirozené otvory ve starých ovocných stromech, lípách, dubech i budky vyvěšené v zahradách. Snůška čítá 6–12 vajec a samice je vysedí za 13–14 dní.
Sýkory jsou pro les nesmírně cenné: jediná hnízdící dvojice přinese mláďatům v průběhu hnízdění desítky tisíc housenek a mšic. V dubových lesích středních Čech hrají rozhodující roli při potlačování přemnožení bekyně velkohlavé. Propojení sýkor se stromy je tedy obousměrné – strom jim dá střechu, ony zase ochraňují jeho listí.
Brhlík lesní – Sitta europaea
Brhlík lesní je jediný český pták, který leze po kmeni stromů s hlavou dolů – a to s naprostou lehkostí. Je silně vázán na listnaté a smíšené lesy s výskytem starých dubů a buků v nižších polohách. Jako sekundární dutinohnízdič obsazuje dutiny po datlovitých ptácích, ale má v zásobě jedinečný trik: vletový otvor si dozdívá hlínou přesně na míru svého těla, aby dovnitř neprolezla kuna ani veverka.
Brhlík je celoroční obyvatel českých lesů a zároveň aktivní sběrač potravy na kmenech. Sbírá hmyz, larvy a pavouky ze škvír kůry dubů a buků, na podzim pak ukládá zásoby žaludů a semen do puklin v kůře – čímž nezáměrně přispívá k výsevu nových stromů. Milovníci přírody si jej mohou přilákat i do zahrady vyvěšením budky u starého stromu. Samostatné dřevěné dekorace s motivem brhlíka nebo jiných stromových ptáků jsou krásnou připomínkou tohoto soužití i doma.
Strakapoud velký – Dendrocopos major
Strakapoud velký je nejrozšířenějším datlovitým ptákem v ČR – obývá lesy, parky i zahrady od nížin až po horské smrčiny. Tesá dutiny především v jehličnanech a měkčích listnatých stromech jako je olše, topol nebo vrba. Důmyslně využívá i tzv. „kovárnu" – pevnou škvíru nebo vidlici ve větvích, kam zaklíní šišku nebo ořech a rozseká ho zobákem.
Mimo hnízdní sezonu strakapoud výrazně přispívá k šíření semen. Šišky smrku a borovice rozlamuje a vyloupává semena, část jich však nezáměrně ztrácí v okolí – a tato semena klíčí. Strakapoud tak jako „nechtěný zahradník" pomáhá obnovovat les. Pokud hledáte pro zahradu dřevěnou dekoraci inspirovanou českou přírodou, podívejte se na dřevěné bytové dekorace a doplňky z Amadea.cz.
Holub doupňák – Columba oenas
Holub doupňák je ze všech dutinohnídičů nejtěsněji vázán na velké dutiny datla černého v starých bučinách. Bez doupných stromů nemá šanci zahnízdění – budky nepřijímá. Je proto přísným ukazatelem kvality lesa: kde hnízdí doupňák, tam jsou zpravidla přítomny věkově a druhově rozrůzněné porosty s dostatkem starých stromů.
V českých lesích patří doupňák mezi méně nápadné, ale pravidelné hnízdníky. Nejsilnější populace jsou v karpatských a jihočeských bučinách s výskytem datla černého. Holuby doupňáky lze zaměnit s holubem hřivnáčem – nejspolehlivějším rozlišovacím znakem jsou dva krátké tmavé pruhy na křídle a kovově lesklá zelená skvrna na krku (bez bílé skvrny typické pro hřivnáče).
Nejčastější záměny a omyly
Ve světě dutinohnídičů se řada záměn stává i zkušeným pozorovatelům. Tady jsou tři nejčastější pasti.
Srovnávací přehled: Ptáci a jejich stromové nároky
| Druh | Typ dutinohnízdě | Oblíbený strom | Průměr vletového otvoru | Potrava ze stromu |
|---|---|---|---|---|
| Datel černý | primární (tesá si) | buk, jedle, borovice | 6–11 cm | larvy dřevokazů, mravenci |
| Strakapoud velký | primární (tesá si) | smrk, olše, topol | 4,5–5,5 cm | larvy, semena, šišky |
| Sýkora koňadra | sekundární | dub, lípa, ovocné stromy | 2,8–3,2 cm | housenky, mšice, semena |
| Brhlík lesní | sekundární + úpravy hlínou | dub, buk, habr | 3,2–3,8 cm | hmyz, žaludy, semena |
| Holub doupňák | sekundární (velké dutiny) | buk (dutiny datla černého) | min. 5–7 cm | semena, žaludy, bukvice |
| Lejsek bělokrký | sekundární | dub, buk, habr | 4,5–5 cm | hmyz ze listí, bobule |
Časté otázky o vztahu stromů a ptáků
Proč jsou doupné stromy tak důležité pro ptáky?
Doupné stromy s přirozenými dutinami jsou domovem přibližně 40 druhů ptáků v ČR. Ptáci jako sýkory, brhlíci nebo lejsci si dutiny sami vytesat neumí a jsou plně závislí na dutinách vzniklých hnilobou nebo činností datlovitých ptáků. Bez doupných stromů by tito ptáci v hospodářsky udržovaných lesích hnízdili jen minimálně – proto Lesy České republiky ve spolupráci s Českou společností ornitologickou doupné stromy systematicky značí a chrání před kácením.
Kteří ptáci si dokáží vytesat vlastní dutinu?
Vlastní dutinu dokáží vytesat pouze šplhavci – datlovití ptáci jako datel černý, strakapoud velký, strakapoud malý, strakapoud jižní nebo žluna zelená a šedá. Říkáme jim primární dutinohnízdiči. Ostatní ptáci jsou sekundárními dutinohnídičy a obsazují připravené dutiny.
Jak mohu doma pomoci dutinohnídičům?
Nejúčinnějším krokem je vyvěšení ptačích budek s vletovým otvorem odpovídajícím konkrétnímu druhu: sýkorám stačí 28–32 mm, strakapoudům 45–50 mm, doupňáku přes 70 mm. Budky čistěte každý podzim po hnízdní sezoně. Pokud máte na zahradě starý strom s dutinou, neváhejte – ponechejte ho stát. Je to bydlení na desítky let. Dřevěné bedýnky a boxy z Amadea.cz mohou posloužit i jako základ pro vlastnoruční výrobu ptačí budky s přírodním materiálem.
Jaký strom přitahuje nejvíce druhů ptáků?
Mezi nejhodnotnější stromy pro ptáky patří starý dub – hostí stovky druhů hmyzu, který je klíčovou potravou pro ptáky krmící mláďata housenkami. Buk s dutinami je nenahraditelný pro datla černého a doupňáka. Lípa a ovocné stromy jsou oblíbeny sýkorami, rehky a lejsky. Obecně platí: čím starší strom, tím bohatší ptačí společenstvo.
Kde na Amadea.cz najdu dřevěné produkty inspirované ptáky a lesy?
Na Amadea.cz najdete celou řadu ručně vyráběných dřevěných produktů s motivy ptáků a přírody – od drobných dřevěných ozdob s ptačím motivem přes samostatné dekorace ze dřeva až po dřevěná puzzle s přírodními motivy, která jsou skvělým vzdělávacím i dekorativním dárkem pro milovníky přírody všech věků.
🐦 Příroda vás inspiruje? Přineste ji domů v podobě ručně vyráběných dřevěných produktů z českých dřevin. Každý kus nese příběh lesa.
Prohlédnout Amadea.cz