Wooden designer raised garden bed with internal container, 76x43,6x24cm
Code: 51607-00Product detailed description
The luxurious designer wooden raised bed with a plastic interior is made from high-quality solid spruce wood. It is untreated and is delivered in a disassembled state. The raised bed includes screws, making it easy to assemble. The raised bed can be stacked to create a wooden raised bed of any height or various raised bed configurations. The wooden product without a container can be found in our offer under code 51609-00 or a higher raised bed under code 50694-00. It allows for easy growing of vegetables, ornamental shrubs or herbs not only in the garden, but also on the terrace or balcony. You can enjoy the great taste of food without chemicals and artificial fertilisers. The dimensions are 76x43.6x24 cm. The product includes a plastic inner container with a volume of 40 l, which fits well and stays in place within the frame. The size is 3x3 cm.
Additional parameters
| Category: | Raised bed |
|---|---|
| Weight: | 5.4 kg |
| EAN: | 8592429516078 |
| Color: | přírodní |
| Length: | 76 cm |
| Width: | 43.6 cm |
| Height: | 24 cm |
| Made in: | Česká republika |
| Material: | Dřevo |
| Size: | 76 cm |
| Wood: | Smrk masiv |
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
