Wooden nativity scene, solid wood, 14.5x11x3 cm
Code: 36065-0ERelated products
Figurine for crib - Donkey 4,5 cm
Figurines for crib - smaller 9 cm. The figures cannot be purchased separately, only with the wooden crib.
Wooden 3D wooden nativity scene 13 cm
Figurine for crib - Sheep 4,5 cm
Wooden crib (without figures) 54 cm. Product of Czech Republic The picture is illustrative with figures.
Product detailed description
The traditional wooden crib on a pedestal is carved from solid alder wood, the pedestal is spruce and the figures are made of solid maple wood, the size of the crib is 14,50 x 11 x 3 cm. The decoration depicts the Holy Family. The wood is treated with natural oil on the surface.Additional parameters
| Category: | Wooden Nativity Scenes |
|---|---|
| Weight: | 0.15 kg |
| EAN: | 8592429360657 |
| Color: | přírodní |
| Length: | 14.5 cm |
| Width: | 11 cm |
| Height: | 3cm |
| Made in: | Česká republika |
| Allowed in: | MALL |
| Material: | Dřevo |
| Pattern - motive: | Betlém |
| Size: | 11 cm |
| Specifications: | český výrobek |
| Wood: | Javor masiv, Solid alder, Smrk masiv |
Nativity scene made of solid wood with bark, hand carved, 16 x 14 cm, Czech product
Wooden grey-brown crib with figures 45 cm
Wooden crib (without figures) 45 cm. Product of Czech Republic The picture is illustrative with figures.
Graded wooden crib, solid wood, 13x10x1.1 cm
Wooden crib with figures 65 cm, Czech product
Wooden crib with figures 45 cm czech product
Wooden nativity scene with figures 28 cm, Czech product
Nativity figurines - larger 11 cm The figures cannot be ordered separately, only with the wooden crib.
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
