Graded wooden crib, solid wood, 10x9.5x1.1 cm
Code: 36080-0ERelated products
Figurine for nativity - Baby Jesus 5,5 cm
Figurines for crib - smaller 9 cm. The figures cannot be purchased separately, only with the wooden crib.
3D wooden nativity scene 6 cm
Wooden 3D wooden nativity scene 13 cm
Product detailed description
The traditional wooden stepped crib is carved from solid alder wood, the size of the crib is 10 x 9,6 x 1,1 cm. The decoration depicts the Holy Family. The crib consists of several parts and the wood is treated with wax on the surface.Additional parameters
| Category: | Wooden Nativity Scenes |
|---|---|
| Weight: | 0.04 kg |
| EAN: | 8592429360800 |
| Color: | přírodní |
| Length: | 10cm |
| Width: | 9.5 cm |
| Height: | 1.1 cm |
| Made in: | Česká republika |
| Allowed in: | MALL |
| Material: | Dřevo |
| Pattern - motive: | Betlém, Strom |
| Size: | 10 cm |
| Specifications: | český výrobek |
| Wood: | Solid alder |
Graded wooden crib, solid wood, 13x10x1.1 cm
Nativity scene made of solid wood with bark, hand carved, 16 x 14 cm, Czech product
Wooden crib with figures 50 cm
Set of wooden grey-brown crib with figures 38 cm. Product of Czech Republic
Wooden nativity scene with figures 28 cm, Czech product
Wooden nativity scene with figures 38 cm, product from Czech Republic
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
