Wooden box with chalk board, inside with black foil, 62x21.5x17cm, Czech product
Code: 45189-00Related products
Wooden box with flower pots with rhombus motif, 47x17x15cm czech product
Wooden box cover dark, 52x21,5x17cm, Czech product
Wooden container with flowerpot with rhombus motif, 17x17x15cm czech product
Lightweight concrete box - rough, 53x22,5x17,5 cm, Czech product
Wooden box cover natural, 52x21,5x17cm, Czech product
Wooden box cover dark, 62x21,5x17cm Czech product
Product detailed description
The wooden chest is made of solid spruce wood and has a natural colour. The upper partition is painted with chalkboard paint. To make it easy to remember the planted plant, the name can be written in chalk on this partition. The planter box is not only a decoration for the interior, but it also finds use in covered outdoor areas, it is not intended for direct contact with water. Outer dimensions 60x21.5x17cm. Inner dimensions 58x19.5x16cm. The planter box is lined inside with a black film with a thickness of 150 microns. The film is made of hygienically safe coextruded polyethylene. It is a 3-layer blown LDPE film, which is very strong and thus replaces the commonly inserted plastic planter box. Product of Czech Republic
Additional parameters
| Category: | Flower pots and window boxes |
|---|---|
| Weight: | 1.36 kg |
| EAN: | 8592429451898 |
| Color: | přírodní |
| Length: | 62 cm |
| Width: | 21.5 cm |
| Height: | 17 cm |
| Made in: | Česká republika |
| Material: | Dřevo |
| Size: | 62 cm |
| Wood: | Smrk masiv |
Wooden container with pot and chalkboard, 17x15x17 cm czech product
Wooden hanging box with a pot with a heart, 27x27x21 cm, Czech product
Wooden pot cover with heart dark, 17x17x15cm Czech product
Wooden box with pot, dark, 37x37x30cm Product of Czech Republic
Wooden container for two pots with lace motif, 32x17x15cm czech product
Wooden pot cover dark, 37x37x30cm Product of Czech Republic
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
