Lightweight concrete box - rough, 53x22.5x17.5 cm, Czech product
Code: 41488-00Related products
Wooden box with a chest, 62x21,5x17cm czech product
Wooden hanging pot cover with heart dark, 27x27x21 cm, Czech product
Wooden pot cover with heart dark, 17x17x15cm Czech product
Wooden box cover dark, 52x21,5x17cm, Czech product
Wooden container with pots and chalkboard, 32x17x15cm czech product
Wooden pot cover with heart, 27x27x20 cm czech product
Wooden box cover dark, 62x21,5x17cm Czech product
Product detailed description
Imitation of a concrete planter with a real concrete surface, the basic construction is made of waterproof OSB board foamed with a special primer and coated with a concrete trowel in anthracite colour with an embedded self-watering planter. A special protective varnish is applied to the concrete screed. Outside dimensions 53x22,5x17,5 cm. Inside dimensions 50x19,5x17,5 cm. The product includes a self-watering box measuring 50x19x16.5 cm, which fits and holds well in the packaging. The weight of the product is only 3.9 kg and is therefore significantly lighter than an all-concrete box, i.e. it is much easier to handle, but the appearance is indistinguishable from a concrete box. The pot is not intended for environments with frost-humidity combinations and is also not intended for permanently humid environments. A huge advantage over a concrete product is the ease of handling compared to a concrete product that is several times heavier while maintaining the design of a concrete product. For this reason it is ideal wherever heavy objects are difficult to handle. Czech product
Additional parameters
| Category: | Flower pots and window boxes |
|---|---|
| Weight: | 3.9 kg |
| EAN: | 8592429414886 |
| Color: | grey, anthracite |
| Length: | 53cm |
| Width: | 22.5 cm |
| Height: | 17.5 cm |
| Made in: | Česká republika |
| Material: | Dřevo |
| Size: | 53 cm |
| Specifications: | český výrobek |
Wooden box cover with heart - colour, 62x21,5x17cm czech product
Wooden hanging box with a pot with a heart, 27x27x21 cm, Czech product
Wooden pot cover dark, 27x27x21 cm Product of Czech Republic
Wooden container for two pots with chalkboard, 32x17x15cm czech product
Wooden container for three pots, 47x17x15cm czech product
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
